POŁOŻENIE

Deptuszewski

Łapiński

Teliga

Stefan Deptuszewski urodzil się 2 IX 1912 r. w Jordanowicach (obecnie Grodzisk Maz.), z zawodu ślusarz-kowal, sanitariusz w czasach II wojny światowej; wykonywał prace dokumentacyjne m.in. dla Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich, Ministerstwa Kultury i Sztuki. Przez 30 lat pracował w Instytucie Badania Sztuki Ludowej w Warszawie, wysoko ceniąc sobie możliwości doskonalenia zawodowego i artystycznego, jakie zapewniła mu praca dokumentalisty kultury.

Fotografią zainteresował się w 1923 r. Pierwsze zdjęcia wykonał ok. 10 lat później. Jako jeden z pierwszych fotografował zniszczoną działaniami wojennymi Warszawę, czego efektem były prace zaprezentowane na pierwszej autorskiej wystawie "Warszawa w ruinach". Był twórcą i prezesem Oddziału PTFK w Grodzisku Maz. Prowadził Sekcję Fotograficzną grodziskiego Stowarzyszenia Miłośników Sztuki. Opublikowano ponad 8 tys. jego fotografii. Autor znacznej części fotografii historyczno-archiwalnej przedstawiającej Grodzisk Maz. i jego okolice. Wielokrotnie uczestniczył w studialnych wyjazdach zagranicznych do: Bułgarii, Czechosłowacji, Węgier, Ukrainy, Kaukazu, Nowego Jorku. Znany ze swojej działalności społecznej. Laureat wielu nagród, wyróżnień, medali. Opisany w szwajcarskiej Encyklopedii Fotografii. Wierny czarno-białej fotografii.

Uzyskał tytuł Honorowego Obywatela Grodziska Maz.

Źródło: strona Grodziska Maz.