ŻELAZOWA WOLA

KAZIMIERZ DOLNY

BAŁTÓW

Nieborów - pałac Radziwiłłów

W Nieborowie znajduje się założony przez kardynała - prymasa Michała Stefana Radziejowskiegow latach dziewięćdziesiątych XVII w. Zespół Pałacowo-Parkowy, który był w posiadaniu ostatnich właścicieli Radziwiłłów od roku 1774 aż po 1945 rok. Pałac zbudowano i urządzono z niezwykłym przepychem. Nakryty wysokim łamanym dachem, ujęty jest po bokach w dwie wieże. Otacza go rozległy park, zaprojektowany i do dziś utrzymany w stylu francuskim.

Nieborów - park

Koniecznie trzeba zobaczyć położony 4 km od Nieborowa XVIII-wieczny park w Arkadii, założony w stylu angielskim, przeciwieństwo parku nieborowskiego. Zamiast symetrycznych klombów i geometrycznie przyciętych żywopłotów mamy zaczarowany, romantyczny las. Wśród gęstej zieleni kryją się gotyckie wieżyczki, egipskie sfinksy, portyki i kolumny greckie: Świątynia Diany, Dom Arcykapłana, Domek Gotycki, Akwedukt, Grota Sybilli.

Arkadia - świątynia Diany

Park w Arkadii założyła Helena z Przeździeckich Radziwiłłowa, żona Michała Hieronima. Choć nigdy nie była we Włoszech ani w Grecji, kochała się w klasycyzmie. W Arkadii zgromadziła wiele dzieł sztuki, również antycznej - greckiej i rzymskiej.

Przed wejściem do parku stoi drewniany domek, który należał do Jana Konopnickiego, syna Marii Konopnickiej, zarządcy tutejszych młynów. W latach 1893-1903 pisarka była tu częstym gościem.

Arkadia - akwedukt

Główną budowlę parku, Świątynię Diany wzniesioną w 1783 r. wg projektu Szymona Bogumiła Zuga, znajdziemy nad stawem. Po obu stronach schodów prowadzących do wody stoją kamienne rzeźby - lwa i sfinksa. Nad kanałem doprowadzającym wodę do stawu stoi słynny Akwedukt. z III w. Choć od XVIII w. park był wielokrotnie niszczony, nadal jest piękny, kojący i... zaliczany do klasy zerowej.

Muzeum w Nieborowie i Arkadii