05-825 Grodzisk Maz. ul. Zielony Rynek 2          tel.: 22 755 51 55, 22 755 55 07, fax: 22 755 60 77          e-mail: sp4grodzisk@home.pl

AKTUALNOŚCI

  Strona główna
  Ważne informacje
  Kronika
  Kalendarz
  Plan lekcji

O SZKOLE

  Historia
  Patron
  Symbole szkolne
  Dyrekcja
  Nauczyciele
  Rada rodziców
  Biblioteka
  Świetlica
  Pedagog
  Dokumenty szkolne
  Napisali o nas
  Inne informacje

UCZNIOWIE

  Klasy, wychowawcy
  Samorząd uczniowski
  Rzecznik Praw Ucznia
  Absolwenci
  Nasze sukcesy
  Sprawdzian po klasie 6
  Bezpieczniczek

NAUKA I ZABAWA

  Przedmioty
  Zajęcia pozalekcyjne
  Wycieczki
  Galeria zdjęć

RÓŻNE

  Grodzisk Maz.
  Ciekawe strony
  Wesoła szkoła
  Archiwum
  Podziękowania
  Rozkład jazdy autobusów

ŻELAZOWA WOLA

ARKADIA, NIEBORÓW

KAZIMIERZ DOLNY

BAŁTÓW


Nieborów - pałac Radziwiłłów

W Nieborowie znajduje się założony przez kardynała - prymasa Michała Stefana Radziejowskiegow latach dziewięćdziesiątych XVII w. Zespół Pałacowo-Parkowy, który był w posiadaniu ostatnich właścicieli Radziwiłłów od roku 1774 aż po 1945 rok. Pałac zbudowano i urządzono z niezwykłym przepychem. Nakryty wysokim łamanym dachem, ujęty jest po bokach w dwie wieże. Otacza go rozległy park, zaprojektowany i do dziś utrzymany w stylu francuskim.

Nieborów - park

Koniecznie trzeba zobaczyć położony 4 km od Nieborowa XVIII-wieczny park w Arkadii, założony w stylu angielskim, przeciwieństwo parku nieborowskiego. Zamiast symetrycznych klombów i geometrycznie przyciętych żywopłotów mamy zaczarowany, romantyczny las. Wśród gęstej zieleni kryją się gotyckie wieżyczki, egipskie sfinksy, portyki i kolumny greckie: Świątynia Diany, Dom Arcykapłana, Domek Gotycki, Akwedukt, Grota Sybilli.

Arkadia - świątynia Diany

Park w Arkadii założyła Helena z Przeździeckich Radziwiłłowa, żona Michała Hieronima. Choć nigdy nie była we Włoszech ani w Grecji, kochała się w klasycyzmie. W Arkadii zgromadziła wiele dzieł sztuki, również antycznej - greckiej i rzymskiej.

Przed wejściem do parku stoi drewniany domek, który należał do Jana Konopnickiego, syna Marii Konopnickiej, zarządcy tutejszych młynów. W latach 1893-1903 pisarka była tu częstym gościem.

Arkadia - akwedukt

Główną budowlę parku, Świątynię Diany wzniesioną w 1783 r. wg projektu Szymona Bogumiła Zuga, znajdziemy nad stawem. Po obu stronach schodów prowadzących do wody stoją kamienne rzeźby - lwa i sfinksa. Nad kanałem doprowadzającym wodę do stawu stoi słynny Akwedukt. z III w. Choć od XVIII w. park był wielokrotnie niszczony, nadal jest piękny, kojący i... zaliczany do klasy zerowej.


Muzeum w Nieborowie i Arkadii

Strona Szkoły Podstawowej nr 4 w Grodzisku Maz. Wszystkie prawa zastrzeżone.